Fizică, întrebare adresată de crisdamiktm, 10 ani în urmă

am inteles ca pentru  transforma din m/s in km/h se inmulteste cu 3,6... dar vreau sa stiu de unde provine acest numar 3,6... imi explicati si mie va rog?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Vespertine
0
1 km = 1000m
1 h = 3600s

1s = 1/3600
1m = 1/10³ (10 la puterea -3)

Inlocuiesti aceste date in 1m/s, si rezulta
1m/s=(1/1000km)/(1/3600h)=3600km/1000h=36/10km/h=3,6 km/h
adica 1m/s=3,6 km/h
Alte întrebări interesante