Am nevoie cât mai repede de rezolvare, mulțumesc anticipat!
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
CxH(2x+2) + (3x+1)/2 O2 ⇒ xCO2 + (x+1)H2O
nH2O = (x+1)·n alcan
18/18 = (x+1)·11,6/M M = 14x +2 = 11,6x + 11,6
2,4x = 9,6 x = 4 C4H10 CH3-CH2-CH2-CH3 sau CH3-CH(CH3)-CH3
b) n alcan = 11,6/58 =0,2 moli
nO2reactionat = (3x+1)/2 ·n alcan = 13/2 ·0,2 = 1,3 moli
nO2folosit = 1,3·100/40 = 3,25 moli V = 3,25·22,4 = 72,8 l
V aer = 5·72,8 = 364 l
c) amestec initial : Butan (0,2 moli) + aer (O2 : 3,25 moli si N2 : 13moli)
reactioneaza : 0,2 moli C4H10 + 1,3 moli O2 ⇒ CO2:0,2·4 = 0,8 moli
amestec gazos final : CO2 (0,8 moli) + O2 (3,25-1,3=1,95 moli) + N2(13moli)
n total = 15,75 moli
%CO2 = 0,8·100/15,75 = 5% %O2 = 195/15,75 = 12,38%
%N2 = 1300/15,75 = 82,54%
nH2O = (x+1)·n alcan
18/18 = (x+1)·11,6/M M = 14x +2 = 11,6x + 11,6
2,4x = 9,6 x = 4 C4H10 CH3-CH2-CH2-CH3 sau CH3-CH(CH3)-CH3
b) n alcan = 11,6/58 =0,2 moli
nO2reactionat = (3x+1)/2 ·n alcan = 13/2 ·0,2 = 1,3 moli
nO2folosit = 1,3·100/40 = 3,25 moli V = 3,25·22,4 = 72,8 l
V aer = 5·72,8 = 364 l
c) amestec initial : Butan (0,2 moli) + aer (O2 : 3,25 moli si N2 : 13moli)
reactioneaza : 0,2 moli C4H10 + 1,3 moli O2 ⇒ CO2:0,2·4 = 0,8 moli
amestec gazos final : CO2 (0,8 moli) + O2 (3,25-1,3=1,95 moli) + N2(13moli)
n total = 15,75 moli
%CO2 = 0,8·100/15,75 = 5% %O2 = 195/15,75 = 12,38%
%N2 = 1300/15,75 = 82,54%
Gabrela123:
Ce reprezinta n-ul de la H2O?
Alte întrebări interesante
Ed. muzicală,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă