Chimie, întrebare adresată de Sorina611, 9 ani în urmă

Am nevoie de ajutor la calcularea masei de etenă supusă polimerizării.
R: 135 t

Anexe:

legislatie: nu toata etena polimerizeaza, ci doar 100 - 15 = 85%. 150 de tone, produs final reprezinta 85% , deci cantitatea initiala a fost 150 x 100 : 85 = 176, 47 tone etena
legislatie: 135 tone nu e fezabil, reactia e de polimerizare, deci nu se adauga nimic..din 135 tone nu se pot obtine 150 tone...
Sorina611: Așa mi-a dat și mie, mulțumesc!
Sorina611: Știu că e ilogic, dar m-am gândit că greșesc eu undeva cu gândirea problemei.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de bunicaluiandrei
1
n H2C=CH2 ⇒ -(-CH2-CH2-)n-
m polimer  = 150000kg = 0,85m etena ⇒ m etena = 150/0,85 = 176,47t

Alte întrebări interesante