Fizică, întrebare adresată de soillegal, 8 ani în urmă

am nevoie de ajutor la fizica ​

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de cristinatibulca
1

Răspuns:

Ep=mgh

Explicație:

Ep10- energia potentiala la et. 10, Ep5- energia potentiala la et 5

Ep10=mgh, inaltimea la etajul 10 este 10x3=30 m

Ep10=10x10x30=3000J

Ep5=10x10x(5x3)=1500J

Ep10-Ep5=3000-1500=1500J

a. A

b. F

c. A

d.F

e.F

Alte întrebări interesante