Matematică, întrebare adresată de DiaMantelove, 9 ani în urmă

Am nevoie urgent că mă bate mama

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de cunostinta03
1

Răspuns:

a) Numărul necunoscut este 188.211

b) a = 24.124 ; b = 39.524 ; c = 71.487

Explicație pas cu pas:

a) Notăm numărul cu x numărul:

(9.999 este cel mai mare număr de 4 cifre)

x + 9.999 = y (y este rezultatul)

y + 325.078 - 13.290 = 500.000

500.000 + 13.290 = 513.290

513.290 - 325.078 = 188.212 (y)

188.212 - 9.999 = 188.211 (x)

b) Notăm numerele necunoscute cu a, b, c

a + b + c = 135.087

a + b = 63.600

b + c = 111.011

----------------------

a + b + c = 135.087

a + b = 63.600

(Înlocuim a + b cu 63.600)

63.600 + c = 135.087

c = 135.087 - 63.600

c = 71.487

----------------------

b + c = 111.011

c = 71.487

(Înlocuim c cu 71.487)

b + 71.487 = 111.011

b = 111.011 - 71.487

b = 39.524

----------------------

a + b = 63.600

b = 39.524

(Înlocuim b cu 39.524)

a + 39.524 = 63.600

a = 63.600 - 39.524

a = 24.124

Alte întrebări interesante