Am si eu nevoie de ajutor la doua probleme daca se poate.
5. Știind că un kilowattoră (1kWh) este căldura dezvoltată într-o oră într-un conductor care la tensiunea de 2 kV este traversat de un curent de 5 A, să se afle această căldură exprimată în jouli.
6. Fie un nod de circuit alcătuit din 2 curenți care intră și 3 curenți care ies din nod. Să se calculeze valoarea unui curent care iese din nod, știind că valorile celorlalți curenți sunt: I = 20 mA; I = 65 mA; I = 18 mA și I = 44 mA.
Multumesc.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
din pacate nu stiu.............
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Ed. muzicală,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă