Fizică, întrebare adresată de arteniemadalina351, 8 ani în urmă

Ana are un cub din lemn având latura de 15 cm. Suspendându-l de un resort elastic care are constanta elastica k-100N/m, acesta se alungeşte cu 8 cm. Considerând g-10 N/kg,determină: a) volumul cubului(in cm³); b) greutatea cubului: c) masa lemnului conținut în cub.​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de legislatie
2

a) volumul unui cub cu latura de 8 cm

    V = latura x latura x latura = 8 cm x 8 cm x 8 cm = 512 cm³

b) Greutatea cubului este forta deformatoare care intinde resortul.

In resort apare forta elastica Fe, ce se opune greutatii.

La echilibru, cele doua forte sunt egale si de sens opus.

G = Fe

Fe = kΔl

        k = constanta elastica a resortului = 100 N/m

       Δl = alungirea resortului = 8 cm = 0,08 m

Fe = 100 N/m x 0,08 m = 8 Newton

G = Fe = 8 N

c) Greutatea = masa x acceleratia gravitationala

    G = mg

 m = G : g = 8 N : 10 N/kg = 0,8 kg


arteniemadalina351: mersi mult
legislatie: cu placere!
Alte întrebări interesante