Ana vrea să cumpere 4 prăjituri, dar îi mai trebuie un leu. Daca ar cumpăra numai 3 prăjituri, i-ar rămâne rest 3 lei. Câți lei are Ana și cât costă o prăjitură ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
24
Notam cu a pretul prajiturii
4 × a - 1 leu = 3 × a + 3 lei
4 × a - 3 × a = 3 lei + 1 leu
a = 4 lei → costa o prajitura
3 × 4 lei + 3 lei = 15 lei are Ana
Reprezint cu segmente
l------l → am reprezentat pretul prajiturei
l------l------l------l------l → pretul celor 4 prajituri
-1leu
l------l------l------l+3 lei → pretul a 3 prajituri si restul de bani
[___] → pretul unei prajituri
3 lei + 1 leu = 4 lei → costa o prajitura
3 × 4 lei + 3 lei = 15 lei are Ana
4 × a - 1 leu = 3 × a + 3 lei
4 × a - 3 × a = 3 lei + 1 leu
a = 4 lei → costa o prajitura
3 × 4 lei + 3 lei = 15 lei are Ana
Reprezint cu segmente
l------l → am reprezentat pretul prajiturei
l------l------l------l------l → pretul celor 4 prajituri
-1leu
l------l------l------l+3 lei → pretul a 3 prajituri si restul de bani
[___] → pretul unei prajituri
3 lei + 1 leu = 4 lei → costa o prajitura
3 × 4 lei + 3 lei = 15 lei are Ana
Alte întrebări interesante
Geografie,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Informatică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă