Matematică, întrebare adresată de 090s, 9 ani în urmă

Anca și bunica ei merg la piață Anca a cumpărat 3 kg de portocale și 2 kg de banane și plătește 20,50 RON iar Bunica a cumpărat 2 kg de portocale și 4 kg de banane și plătește 35 RON Câți lei costă 1 kg de portocale și cât costă 1 kg de banane

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de elena611
27

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

3kg portocale.........2kg banane...........20,50lei      x2

2kgportocale..........4kg banane...........35,00 lei     x3

_____________________________________________

6kg portocale.........4kg banane...........    41 lei      

6kgportocale..........12kg banane........... 105 lei    

____________________________________________________

0kg portocale.........8kg banane...........  64 lei

64:8= 8 lei 1 kg de banane

8 lei*4 kg banane = 32 lei 4 kg banane

35 lei - 32 lei = 3 lei 2 kg portocale

3 lei : 2 kg portocale = 1, 50 lei 1 kg de portocale

facem proba

3 kg portocale* 1,5 lei = 4,5 lei

2 kg bananane * 8lei = 16 lei

4,5 lei + 16 lei = 20,5 lei    


gorgoteanuveronica89: Mulțumesc
Alte întrebări interesante