andreea se întâlnește cu vecina sa care venea dela magazin. vecina ei îi spune ca a cumpărat 3 kg de capsuni platind 54 lei. daca Andreea vrea sa cumpere 6 kg de capsuni cat va trebui sa plătească?
detali : Problema de clase 5 , 6
se rezolva prin metoda reducerii la unitate
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Explicație pas cu pas:
Cât costă un kg de căpșuni?
54:3=18
Cât costă 6 kg căpșuni?
18×6= 108
jgknghkjjjjjn:
Mulțumesc
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă