Matematică, întrebare adresată de jgknghkjjjjjn, 8 ani în urmă

andreea se întâlnește cu vecina sa care venea dela magazin. vecina ei îi spune ca a cumpărat 3 kg de capsuni platind 54 lei. daca Andreea vrea sa cumpere 6 kg de capsuni cat va trebui sa plătească?

detali : Problema de clase 5 , 6
se rezolva prin metoda reducerii la unitate​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de alexandru231209
1

Explicație pas cu pas:

Cât costă un kg de căpșuni?

54:3=18

Cât costă 6 kg căpșuni?

18×6= 108


jgknghkjjjjjn: Mulțumesc
alexandru231209: npk
Alte întrebări interesante