Andrei cumpara 6 kg mere și plătește 18 lei.Cat costa un kg de mere?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
19
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
18 : 6 = 3 lei pentru 1 kg
Răspuns de
15
Andrei cumpara 6 kg mere și plătește 18 lei. Cat costa un kg de mere?
Pentru a rezolva problema citim cu atentie datele oferite de problema. Stim cate kg de mere s-au cumparat si cat s-a platit pentru ele. Pentru a afla pretul unui kg de mere vom imparti pretul platit la numarul de kg si astfel vom afla pretul unui kg de mere.
Cat costa un kg de mere?
18 lei : 6 kg = 3 lei/kg
Pretul unui kg de mere este 3 lei.
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Studii sociale,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă