Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

Andrei cumpara 6 kg mere și plătește 18 lei.Cat costa un kg de mere?​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de carmentofan
19

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

18 : 6 = 3 lei pentru 1 kg

Răspuns de Utilizator anonim
15

  Andrei cumpara 6 kg mere și plătește 18 lei. Cat costa un kg de mere?​

Pentru a rezolva problema citim cu atentie datele oferite de problema. Stim cate kg de mere s-au cumparat si cat s-a platit pentru ele. Pentru a afla pretul unui kg de mere vom imparti pretul platit la numarul de kg si astfel vom afla pretul unui kg de mere.

  Cat costa un kg de mere?​

18 lei : 6 kg = 3 lei/kg

  Pretul unui kg de mere este 3 lei.

Alte întrebări interesante