andrei este pescar amator. impreuna cu bunicul lui parcurge cu o barca cu motor distanta dintre 2 porturi A si B in sensul culegerii raului in timpul t1=1h si impotriva curentului in timpul t2=2h.in cat timp va parcurge aceasta distanta cu un colac de salvare scapat in apa?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns
distanta AB=d
In primul vaz viteza de deplasare V este egala cu viteza barcii v1+viteza apei v2
V=d/t
v1+v2=d/1=d (A
In cazul 2 viteza de deplasare V` este viteza barcii -viteza apei v2
V`=d/t
v1-v2=d/2=>
2v1-2v2=d (B
Faci sistem intre (A si (B
{v1+v2=d =>2v1+2v2=2d
{2v1-2v2=d
Din prima relatie o scazi pe a 2-a
2v1+2v2-(2v1-2v2)=2d-d
2v1+2v2-2v1+2v2=d
4v2=d
4=d/v2 dar d/v este timpul
Deci colacul care e actionat numai de viteza apei va parcurge distanta AB in 4 ore
Explicație pas cu pas:
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Informatică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă