Andrei pleacă la ora 1 =10h cu autoturismul la bunici și ajunge la ora 12h .Dacă distanta dintre casa lui Andrei și casa bunicilor d=12km .Calculati v med cu care s-a deplasat autoturismul ???
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
vmed=6km/h
Explicație:
t1=10h
t2=12h
d=12km
vmed=?
vmed=dtotal/ttotal=12km/2h=6km/h
ttotal=t2-t1=12h-10h=2h
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă