As avea nevoie de ajutor la 2 probleme de chimie :
1)Pentru identificarea acetilenei in laborator se utilizeaza 20g CaC2 de puritate 80% . Prespunand ca 10% din acetilena se pierde, sa se caluleze cantitatea de apa de brom 2% ce poate fi decolorata de restul de acetilena. Daca identificarea acetilenei s-ar face cu o solutie amoniacala de azotat de argint sa se calculeze cantitatea de AgNO3 pur necesar pentru prepararea acestei ultime solutii.
2)Se fabrica acrilonitril din acetilena. Pentru obtinerea unui randament optin in acrilonitril , se lucreaza cu un exces de acetilena; acetilena si acidul chianhidric se introduc in reactor in raport molar de 10 : 1. Se cere: a) cantitatea de acrilonitril obtinuta din 5454,6 kg acid cianhidric de 99% puritate , daca randamentul fata de acidul cianhidric este de 85% ; b)cantitatea de acetilena 100% necesara pentru reactie; c) cantitatea de acetilena introdusa in procesul de fabricatie in kg si in kmoli .
Multumesc anticipat !
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
16
1. CaC2 + 2HOH ⇒ C2H2 + Ca(OH)2
m CaC2 pur = 20x0,8 = 16 g n CaC2 = 16/64 = 0,25 moli
teoretic: n C2H2 = n CaC2 = 0,25 moli
practic : n C2H2 = 90%x0,25 = 0,225 moli
n Br2 = 2x n C2H2 = 0,45 moli m Br2 = 160x0,45 = 72g
ms = 72x100/2 = 3600g = 3,6Kg
HC≡ CH +2 [Ag(NH3)2](OH) ⇒ Ag⁺⁻:C≡C:⁻Ag⁺ + 4NH3 + 2H2O
n AgNO3 = 2n C2H2 = 2x0,45 = 0,9 moli m = 0,9x170 = 153g
2. C2H2 + HCN ⇒ H2C=CH-CN
m HCN pur = 5454,6x0,99 = 5400kg
teoretic: n acrilonitril = n HCN = 5400/27 = 200 kmoli
practic : n acrilonitril = 200x0,85 = 170 kmoli m = 170x53 = 9010kg
b) n C2H2 necesar = nHCN = 200 = 200kmoli m = 200x26 = 5200kg
c) n C2H2 luat in lucru = 10xnHCN = 2000Kmoli m = 2000x26 = 52000kg
m CaC2 pur = 20x0,8 = 16 g n CaC2 = 16/64 = 0,25 moli
teoretic: n C2H2 = n CaC2 = 0,25 moli
practic : n C2H2 = 90%x0,25 = 0,225 moli
n Br2 = 2x n C2H2 = 0,45 moli m Br2 = 160x0,45 = 72g
ms = 72x100/2 = 3600g = 3,6Kg
HC≡ CH +2 [Ag(NH3)2](OH) ⇒ Ag⁺⁻:C≡C:⁻Ag⁺ + 4NH3 + 2H2O
n AgNO3 = 2n C2H2 = 2x0,45 = 0,9 moli m = 0,9x170 = 153g
2. C2H2 + HCN ⇒ H2C=CH-CN
m HCN pur = 5454,6x0,99 = 5400kg
teoretic: n acrilonitril = n HCN = 5400/27 = 200 kmoli
practic : n acrilonitril = 200x0,85 = 170 kmoli m = 170x53 = 9010kg
b) n C2H2 necesar = nHCN = 200 = 200kmoli m = 200x26 = 5200kg
c) n C2H2 luat in lucru = 10xnHCN = 2000Kmoli m = 2000x26 = 52000kg
Utilizator anonim:
WOW ! :)
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă