Atomul elementului X are cu 5 e- mai mult decat atomul gazului rar din perioada 3 si are masa atomica relativa 51.Sa se determine nr de e- de tip s din 10,2 g element X (notam 6,022.1023=NA) *
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
Z,Ar= 18
Z,E=18+5=23
A,E= 51g/mol
configuratia electronica
1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d3
niu=m/A= 10,2/51mol= 0,2mol atomi
1atom............6 e tip s
1mol atomi.........6xN,A e.
0,2mol..................x=0,2X6X6,022X10²³ e= 7,2x10²³ e tip s
x
Explicație:
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă