Chimie, întrebare adresată de andreea854697uu, 8 ani în urmă

Avand la dispozitie tiosulfat de sodiu cu masa moleculara 248,2 , sa se prepare 0,750 L solutie de tiosulfat de sodiu 10 la -2 N, necesar unei titrari iodometrice.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de MariaE15
1

Răspuns:

In aceasta problema, trebuie sa calculam masa de tiosulfat de sodiu (Na₂S₂O₃.5H₂O), necesara obtinerii de 0,750L solutie de Na₂S₂O₃ de concentratie normala 10⁻²N. Tiosulfatul de sodiu nu este substanta etalon si de aceea se prepara solutii de concentratie aproximativa.

Cantitatea calculata de tiosulfat de sodiu, se va cantari si se va dizolva in volumul de apa distilata, pentru 0,750 L solutie, cu procedura de preparare solutii prin dizolvarea substantei solide in apa distilata.

Calcul pentru masa de Na₂S₂O₃ necesara (md)

  • calculam md de Na₂S₂O₃ din concentratia normala si volumul solutiei, cu definitia concentratiei normale:

C N  Na₂S₂O₃ = md Na₂S₂O₃ / Eg Na₂S₂O₃ . Vs ( n Eg Na₂S₂O₃/ L solutie)

unde:

CN = concentratia normala a solutiei de tiosulfat, ce se va prepara=10⁻²N

Eg =echivalentul gram al Na₂S₂O₃  se obtine prin impartirea masei moleculare la 1, fiindca o molecula de tiosulfat cedeaza un singur electron. Tiosulfatul de sodiu este agent reducator.

2 S₂O²⁻₃            - 2 e⁻ ↔  S₄O²⁻₆       reactie de oxidare

Agent reducator

Rezulta:

Eg Na₂S₂O₃ = 248,2/1=248, 2

Vs=volumul solutiei, ce se va prepara=0,750L

Deci:

10⁻² = md (g) / 248,2 .0,75

md Na₂S₂O₃ = 10⁻² .248,2.0,75=1,8615 g

R: 1,8615 g

Explicație:


MariaE15: Va multumesc, pentru apreciere!
andreea854697uu: Multumesc pentru raspuns!
Alte întrebări interesante