b) (10p) 6 kg de mere costă 15 lei. Cât costă 12 kg de mere?
Ajutorrrrr
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
se dubleaza cantitatea se dubleaza pretul . 15*2=30 lei
calutu2:
Multumesc
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
dacă 6 kg costa 15 lei , 12 kg de mere costă
15 x 2 = 3
Alte întrebări interesante
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă