B. Căldura de ardere a n-butanului este 2876,4 kJ/mol. Calculaţi volumul de n-butan, masurat în condiți
normale de temperatură şi de presiune, exprimat în litri, care trebuie ars pentru a se obtine o căldurá de 1438,2 kJ.
.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Răspuns: V = 11,2 litri n-butan
Prin ardere, 1 mol de butan degaja caldura 2876,4 kJ,
Rezulta ca 1438,2 kJ de caldura vor fi eliberati prin arderea unui numar de moli
n = 1438,2 kJ : 2876,4 kJ = 0,5 mol butan
Stim ca 1 mol de gaz ocupa, in conditii normale de temperatura si presiune, 22,4 litri.
rezulta ca 0,5 mol vor ocupa un volum V= 22,4 l/mol x 0,5 mol= 11,2 litri
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă