Matematică, întrebare adresată de S3R8A, 8 ani în urmă

b) O pegrsoană a cumpărat 10 kg de cireșe de două feluri. Prima categorie de cireșe a
costat 7 lei/kg iar a doua categorie 9 lei/kg. Câte kilograme a cumpărat persoana din fiecare fel dacă a plătit 78 de lei? Cva rog rapid

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Bobeluat
3

Răspuns:

4 kg de 9 lei

6 kg de 7 lei

Explicație pas cu pas:

..........


S3R8A: Ms dar explicatia daca poti te rog sa o scri
Bobeluat: 7×10=70 78-70=8 8:2=4(kg de 9 lei) 10-4=6(kg de 7 lei)
Răspuns de mhermel2
3

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Anexe:
Alte întrebări interesante