Matematică, întrebare adresată de jokhardiana, 10 ani în urmă

Bomboanele din 3 pungi de marimi diferite cantaresc 10 kg.Cantitatea de bomboane din prima punga valoreaza 18 lei,cea din a doua punga 27 lei,iar cea din a treia 45 lei.Cate kilograme de bomboane sunt in fiecare punga?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de adicson
18
Cati le costa toate pungile cu bomboane?18+27+45=90Cat costa un kg. de bomboane? 90÷10=9  in prima punga 18÷9=2    in a doua punga  27÷9=3   iar in ultima punga 45÷9=5.

jokhardiana: multumesc foarte mult...
adicson: Npc
adicson: Poti sa mai scri un exercitiu ca til rezolv
Utilizator anonim: multumesc frumos
Alte întrebări interesante