Chimie, întrebare adresată de lar16elenite, 8 ani în urmă

buna ,as dori raspuns la urmatoarele ,Multumesc
1.calculeaza numarul de moli din 34 g H2S
2.calculeaza compozitia procentuala de masa pentru CO
3.calculeaza masa a 2 moli CO
4.scrieti urmatoarele rectaii chimice si stabiliti coeficientii reactiilor chimice
-carbon +oxigen - dioxid de carbon
-aluminiu +clor -clorura de aluminiu
-clor +hidrogen-acid clorhidric
-sodiu +clor -clorura de sodiu

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de MariaE15
0

Răspuns:

1)  numărul de moli de H₂S din 34 g H₂S se calculează cu relația matematică:

n moli (niu) H₂S= m H₂S / M H₂S

M H₂S = 2.AH +AS =2.1+32=34g/mol

n moli H₂S= 34 g/34 g/mol= 1 mol

R: 1mol

2) compoziția procentuală de masă CO, adică %C și % O. Se rezolvă cu regula de trei simplă, de unde vin relațiile matematice:

M CO = A C+AO=12+16-=28 g/mol

%C =100%CO.12g/mol C / 28g/mol CO=42,857%

%O =100%CO .16g/mol O/ 28g/mol CO=57,143%

R: 42,857%C; 57,143%H

3) masa la 2 moli CO=? Se află din numărul de moli de Co

M CO = 28 g/mol

m CO = n moli CO. M CO=2moli.28 g/mol= 56 g

R:56 g CO

4. Ecuații chimice

C + O₂→ CO₂↑

2Al + 3Cl₂→ 2AlCl₃

Cl₂+H₂→2HCl↑

2Na +Cl₂→ 2NaCl

Explicație:

Alte întrebări interesante