Buna !
Poate cineva va rog sa ma ajute?
Anexe:
Damaya:
ambele ex?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Ex. 98
Trebuie să cunoști ordinea efectuării operațiilor ca să rezolvi corect
- începi cu cele din paranteze, apoi calculezi operațiile de ordinul II adică înmulțirile și împărțirile
- pe urmă calculezi operațiile de ordinul I adică adunările și scăderile
a) 5,6*0,08 + 2,23*2,4 = 0,448 + 5,352 = 5,8
b) 11,83*0,09 = 1,0647
c) 1,426*7,55 = 10,7663
d) 14,5*5,16 = 74,82
Ex. 99
15,8 kg vișine la preț de 8,5 lei pe bucată
15,8*8,5 = 134,3 lei scoși din vânzarea vișinelor
20,6 kg prune la preț de 7,5 lei pe bucată
20,6*7,5 = 154,5 lei scoși din vânzarea prunelor
A câștigat mai mulți bani gospodina din vânzarea prunelor dacă faci compararea.
Cu cât? Faci diferența dintre kg de fructe
154,5 - 134,3 = 20,2 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă