Matematică, întrebare adresată de Testina, 8 ani în urmă

Bună seara am nevoie de ajutor repede vă rog
Bunica a cumpărat 5 kg de ardei și 9 kg de vinete și a plătit pentru toate 74 lei .
Mama a cumpărat 6 kg de ardei și 4 kg de vinete și a plătit 48 lei .Cât costă un kg de ardei? Dar unul de vinete?​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de dhidioseanu
3

Explicație pas cu pas:

a- ardei

v-vinete

5a+9v=74

6a+4v=48

inmultim prima relatie cu -6, iar a doua relatie cu 5

-30a-54v=-444

                            +

30a+20v=240

/      -34v=-204

        v=6 lei/ kg

inlocuim intr-una dintre relatii si obtinem

5a+54=74

5a=20

a=4lei/kg

Sper ca te-am ajutat! Spor la teme!


Testina: ????
Testina: Ce sumă, Ce kg,câți lei
Testina: Mulțumesc îmi trebuie prin metoda comparației
Alte întrebări interesante