Buna seara..Am nevoie de ajutorul vostru la 2 probleme de chimie
1.Cati protoni se afla in 89,6 litri de aer?(aerul contine 20% O2 si 80% N2)
2.Cati electroni de tip p se gasesc in 200 de g de solutie Na2Co3(carbonat de sodiu) de concentratie 26,5%?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Pe 2 cred ca pot sa o fac
c=md:msx100 rez. md=msxc:100 rez. md=200x26.5:100=53
ms=md plus m.apa rez. mapa=200-53=147
Na2CO3
Z-Na(nr atomic Z ) =11 rez 11 protoni, 11 electroni
Z-C=6
Z-O=8
NaCO3 = 11 plus 6 plus 8= 25 electroni
Din cate stiu nr de electroni protoni si neutroni se afla in atom. Intr un atom si un mol de atomi. Eu stiu ca nu conteaza cantitatea.
Ma rog, cred ca s-ar puncta ceva de aici.
c=md:msx100 rez. md=msxc:100 rez. md=200x26.5:100=53
ms=md plus m.apa rez. mapa=200-53=147
Na2CO3
Z-Na(nr atomic Z ) =11 rez 11 protoni, 11 electroni
Z-C=6
Z-O=8
NaCO3 = 11 plus 6 plus 8= 25 electroni
Din cate stiu nr de electroni protoni si neutroni se afla in atom. Intr un atom si un mol de atomi. Eu stiu ca nu conteaza cantitatea.
Ma rog, cred ca s-ar puncta ceva de aici.
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Germana,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Germana,
9 ani în urmă