Fizică, întrebare adresată de Istef, 9 ani în urmă

Buna ziua, va rog frumos ma puteți ajuta la problema următoare. Este urgent!

Anexe:

Istef: Va rog este urgent

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de legislatie
2
avem un conductor cu sectiune patrata, masa 1 kg, tensiune U = 5 V prin sectiunea transversala trec 1,75 x 10^ 19 electroni pe secunda determinati dimensiunile conductorului, stiind densitatea cuprului = 8900 kg/m cub si rezistivitatea = 1,6 x 10 - 8 ohm metru 

rezistivitatea = rezistenta x sectiunea / lungimea
 
                        rezistenta = tensiune / intensitate 
                                                            intensitate = sarcina / timp
                                                            intensitate = n x e⁻ / timp 
                                                            I = 1,75 x 10¹⁹ x 1,6 x 10⁻¹⁹/ 1s
                                                            I = 2,8 A 
                        rezistenta = U/I = 5 / 2,8 = 1,7857 ohmi 

rezistivitate = 1,7857 x sectiune / lungime = 1,78 x volum / lungime ²

am amplficat (sectiune/lungime cu l, si am obtinut volum / lungime² )


 densitate = masa / volum  
 volum = masa/ densitate = 1 kg/ 8900 kg/m³ = 0,00011236 m³

rezistivitate = 1,78 x 0,00011236 / lungime²

lungime ² = 1,78 x 0,00011236 / 1,6 x 10⁻⁸ = 0,000125 x 10⁸
lungime = √ 0,000125 x 10⁸ = 0,0111 x 10⁴ metri = 111 metri 

daca volumul = sectiune x lungime , 
sectiune = volum/ lungime = 
 0,00011236 m³ / 111 = 1 x 10⁶ m ² 

sectiunea este un patrat, deci
 latura acelui patrat este 
√1 x 10⁶ m² = 1 x 10³ m = 1 milimetru 

Istef: Mulțumesc frumos!
legislatie: daca am gresit la calcule, sa nu ma bati... Nu am trecut peste tot unitatile de masura, si imi cer scuze...ele trebuie sa se simplifice sau sa se echivaleze....
Istef: Nu-i nimic mulțumesc frumos pentru ajutor
legislatie: cu placere!
Alte întrebări interesante