Bunciul a vandut la piata 30 kg de mere si 20 kg de pere incasand suma de 260 lei.Cat costa 1 kg de mere si cat costa 1 kg de pere , daca 1 kg de pere costa cat 3 kg de mere? B-)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
14
30m + 20p = 260
1p = 3m
inlocuim pe p in prima relatie
30m + 20 * 3m = 260
30m + 60m = 260
90m = 260
m = 260/90
m = 2,88 lei costa 1 kg de mere
p = 3 * 2,88
p = 8,64 lei costa 1 kg de pere
1p = 3m
inlocuim pe p in prima relatie
30m + 20 * 3m = 260
30m + 60m = 260
90m = 260
m = 260/90
m = 2,88 lei costa 1 kg de mere
p = 3 * 2,88
p = 8,64 lei costa 1 kg de pere
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Religie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă