Bunica a platit pentru 5 kg de zahăr şi 3
kg de faină 190 de lei, iar mama a plătit
pentru 3 kg de zahăr şi aceeaşi cantitate
de făină 150 de lei. Câti lei costă un
kilogram din fiecare produs?
Am nevoie doar de rezultate
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
Răspuns:
1kg zahar=20 lei
1kg zahar=20 lei
Explicație pas cu pas:
5kg zahar+3kg orez.........................190 lei
3kg zahar+3kg orez.........................150 lei
Scadem din prima linie a doua linie
5kgzahar+3kg orez-3kg zahar-3kg orez = 190-150
2kg zahar=40
1kg zahar=20 lei
5 x20 lei+3kg orez=190
100+3kg orez=190
3kg orez=190-100
3kg orez=90 lei
1kg zahar=20 lei
Sper ca te am ajutat!Spor la scoala!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă