Matematică, întrebare adresată de popflorica2002, 9 ani în urmă

Bunica cumpara 6 pungi de zahar si 5 pungi de faina, cantarind in total 36 kg. In alta zi , cumpara 6 pungi de zahar si 5 pungi de faina, cantarind 40kg. Stiind ca pretul unui kg de zahar este 5 lei, iar al unui kg de faina este 3 lei, afla cati lei a cheltuit bunica de ficare data.


aureliachita: cred ca nu este scrisa problema bine
popflorica2002: multumesc pentru incercarea de-a ma ajuta
aureliachita: dar nu are nici un sens .cred ca este gresita
popflorica2002: multumesc, o pun pe doamna sa o rezolve
narcisveli: undeva este o greseala am cautat logica dar nu o gasesc

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de narcisveli
0
enuntul este scris corect?
 


popflorica2002: da
Alte întrebări interesante