Bunicul vinde 30 kg mere si 20 kg pere si incaseaza suma de 270 lei
.Cat costa 1 kg mere si cat costa 1 kg pere , daca 1 kg pere costa cat 3 kg mere.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
25 lei merele si 45 lei perele
Răspuns de
1
Răspuns:
1 kg mere= 3 lei
1 kg pere = 9 lei
Explicație pas cu pas:
30 kg m............. 20 kg p.............270 lei
10 kg p............... 20 kg p.............270 lei
30 kg p...........................................270 lei
1 p = 270: 30
1 p = 27: 3
1 p = 9 lei
1 m = 9 : 3
1 m = 3 lei
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă