Chimie, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

C2H4(g) + 3O2(g) → 2CO2(g) + 2H2O(g) ∆H1 = - 1322 kJ
2C2H6(g) + 7O2(g) → 4CO2(g) + 6H2O(g) ∆H2 = - 2861 kJ
Calculaţi masa (grame) de apă care poate fi încălzită de la 10 grade C la 50 grade C cu ajutorul căldurii degajate la arderea unui mol de etenă (C2H4), cunoscând capǎ = 4,18 kJ/kg.K

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de roberteladrianpb6zy7
1

C2H4(g) + 3O2(g) → 2CO2(g) + 2H2O(g) ∆H1 = - 1322 kJ

∆H1 = -Q = -(- 1322 kJ) = 1322 kJ

Q.cedat = Q.primit

=> Q = mxc.apaxdT

T1 = 273+10 = 283 K

T2 = 273+50 = 323 K

=> dT = T2-T1 = 323-283 = 40K

=> m.apa = Q/c.apaxdT = 1322/4,18x40 = 7,9 kg = 7900 g apa

Alte întrebări interesante