Calculati a-b-c,Stiind ca a+b=571,b+c=326, iar a+c=523.
Va rog repede!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
19
b=571-326=245
a=571-245=326
c=523-326=197
a=571-245=326
c=523-326=197
Răspuns de
15
noi observam ca:a se repepeta de 2 ori b de 2 ori c de 2 ori
571+326+523=1420 a+a+b+b+c+c
1420:2=710 a+b+c
710-571=139 c
326-139=187 b
571-187=384 a
384-187-139=58 a-b-c
571+326+523=1420 a+a+b+b+c+c
1420:2=710 a+b+c
710-571=139 c
326-139=187 b
571-187=384 a
384-187-139=58 a-b-c
Alte întrebări interesante
Chimie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Biologie,
10 ani în urmă