Calculati:
a)nr de moli de atomi din 1288g de fier
b) nr de moli de atomi din 144 g de magneziu
c) nr de moli de molecule din 756gde acid azotic(HNO3)
d)nr de moli de molecule din 426g de clor (Cl2)
e)nr de moli de atomi din 42,6g de clor (Cl2
f)nr de moli de atomi din 520mg de zinc
g) nr de moli moli de molecule din 572mg de dioxid de carbon(C02)
h)nr de kilomoli de atomi din 108kg de carbon
i)nr de kilomoli de molecule din 11,76kg de acid sulfuric (H2SO4)
Va rog, cine stie ,e urgent!!!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
a) 1288g : 56g = 23 moli de atomi de Fe.
b) 144g : 24g = 6 moli de atomi de Mg.
c) 756g : 63g = 12 moli molecule HNO3.
d) 426 g: 71g = 6 moli molecule Cl2.
e) 42,6 : 71g = 0,6 moli de molecule Cl2 si 2x 0,6 moli de atomi de Cl.
f) 0,52g ; 65g = 0,008 moli de atomi Zn.
g) 0,572g : 44g = 0,013 moli de molecule CO2
h) 108 kg : 12kg = 9 kmoli de C.
i) 11,76kg : 98 kg= 0.12 kmoli de molecule H2SO4.
Explicație:
neluoffline:
ajutama te rog la chimke
0,56 L / 22,4L = 0,025 moli de C4H10 in conditii normale .
1mol de C4H10 .... 13/2 moli de O2
0,025 moli C4H10 .... a
a = 0,025 x 13/2 = 0,1625 moli O2.
V02 = 0,1625 x 22,4 L = 3,64 L (c.n.) asta am gasit .
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba rusă,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă