Chimie, întrebare adresată de Pufytza, 9 ani în urmă

Calculati:
a. Volumul unei bucăți de Fier cu masa de 157,2 kg (densitatea Fe=7,86 g/cm cub)
b.Numărul de moli de atomi conținuți in 1120 g de Fe
c. Numarul de atomi de Fe conținuți in 560 g De.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de puia68
2
ro= 7,86g/cm³= 7,86 kg/m³      7,86kg..........1m³ 
                                                  157,2kg.........V=20m³

M,Fe=56g/mol        niu= 1120g/56g/mol=20mol  Fe

niu= 560g/56g/mol= 10mol  Fe
niu= N/ N,Avogadro---> N= 10molx6,023x10²³atomi/mol= 6,023x10²⁴at.Fe

puia68: ce s-a intamplat?
Alte întrebări interesante