Calculaţi ce volum ocupă în c.n: a)24,088 x 10^23 molecule N2 ; b)24,088 x 10^26 molecule NH3.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Se stie ca 1mol din orice gaz contine N,A=6,023X10²³ MOLECULE( numarul lui Avogadro); de, asemenea , 1mol din orice gaz ocupa volumul Vm=22,4l/mol
se utilizeaza relatiile
n,moli= V/Vm=N/N,A
pentru N2: V/22,4= 24,088x10²³/6,023x10²³----> V=4X22,4L=........
pentruNH3: V/22,4=24,088X10²⁶/6,023X10²³---. > V=4000X22,4l=......
finalizeaza calculele !!!!
se utilizeaza relatiile
n,moli= V/Vm=N/N,A
pentru N2: V/22,4= 24,088x10²³/6,023x10²³----> V=4X22,4L=........
pentruNH3: V/22,4=24,088X10²⁶/6,023X10²³---. > V=4000X22,4l=......
finalizeaza calculele !!!!
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă