calculati concentratia a 160 g de solutie, daca prin evaporarea apei se obtine 40 g de sare de masa
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
c = md*100/ms
c = 40*100/160 = 25%
c = 40*100/160 = 25%
Răspuns de
5
[tex] \frac{c}{100} = \frac{m_d}{m_s} ~unde:m_d=masa~dizolvant(sare)\\
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~m_s=masa~solutiei\\\\
Din~relatia~de~mai~sus~obtinem~ecuatia:\\
\frac{c}{100} = \frac{40}{160} =\ \textgreater \ c= \frac{40*100}{160} =\ \textgreater \ c= \frac{100}{4} =\ \textgreater \ c=25[/tex]
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă