Calculati concentratia procentuala a solutiei de saramura obtinuta prin dizolvarea a 200 g sare in 2,5 kg apa . pin regula de trei simpli .
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
md=200g sare
2.5kg=2500g apa
ms=mapa +md=2500g+200g=2700g
c=md/ms×100⇒c=7.4 %
2.5kg=2500g apa
ms=mapa +md=2500g+200g=2700g
c=md/ms×100⇒c=7.4 %
Hadelina13Adelinush:
cred nu sunt singura...
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă