Fizică, întrebare adresată de alisagavrila89, 8 ani în urmă

calculați forța de greutate cu care este atras de pământ un corp cu masa de 800 g dau coroanaaa❤️❤️​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ama9889
2

Răspuns:

G = m×g

G forța de greutate

m- masa

g atracția gravitationala

m=800g=0.8 kg

g=9.8 N/Kg

G= 0.8 × 9.8 = 7.84

se poate pune in probleme la atracția gravitationala și 10 nu neaparat 9.8

G=0.8×10 =8 poate fi așa dacă profesoară spune 10 in loc de 9.8 Newton pe Kg

Sper că te am ajutat:))

Alte întrebări interesante