Calculati masa carbonatului de calciu care se obtine la barbotarea prin apa de var a oxidului de carbon(IV)format la fermentarea glucozei cu cantitatea de substanta 2 mol.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
22
Cu semnul "*" notez inmultirea.
Din cum ai scris tu enuntul, inteleg ca se supun fermentarii 2 moli de glucoza. Eu in aceasta ipoteza voi rezolva.
Masa molara a CaCO3 este 1*40 + 1*12 + 3*16 = 100(g/mol).
Sa vedem cati moli de CO2 rezulta la la fermentarea a 2 moli glucoza C6H12O6.
C6H12O6 --> 2C2H5OH + 2CO2
Daca din 1*1 moli C6H12O6 rezulta 2*1 moli CO2
Atunci din 2 moli C6H12O6 vor rezulta x moli CO2
x = 2*2/1 = 4(moli CO2).
Sa vedem acum ce masa de CaCO3 rezulta la barbotarea prin apa de var a 4 moli CO2.
CO2 + Ca(OH)2 --> CaCO3 + H2O
Daca din 1*1 moli CO2 rezulta 1*100 g CaCO3
Atunci din 4 moli CO2 vor rezulta y g CaCO3
y = 4*100/1 = 400(g CaCO3).
Din cum ai scris tu enuntul, inteleg ca se supun fermentarii 2 moli de glucoza. Eu in aceasta ipoteza voi rezolva.
Masa molara a CaCO3 este 1*40 + 1*12 + 3*16 = 100(g/mol).
Sa vedem cati moli de CO2 rezulta la la fermentarea a 2 moli glucoza C6H12O6.
C6H12O6 --> 2C2H5OH + 2CO2
Daca din 1*1 moli C6H12O6 rezulta 2*1 moli CO2
Atunci din 2 moli C6H12O6 vor rezulta x moli CO2
x = 2*2/1 = 4(moli CO2).
Sa vedem acum ce masa de CaCO3 rezulta la barbotarea prin apa de var a 4 moli CO2.
CO2 + Ca(OH)2 --> CaCO3 + H2O
Daca din 1*1 moli CO2 rezulta 1*100 g CaCO3
Atunci din 4 moli CO2 vor rezulta y g CaCO3
y = 4*100/1 = 400(g CaCO3).
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Istorie,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Alte limbi străine,
10 ani în urmă