Chimie, întrebare adresată de andreeaana02, 9 ani în urmă

Calculati masa de carbonat de sodiu din 6 moli de Na2CO3

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de oleasurujiu
2
M(Na2CO3) = 23*2 + 12 +16*3 = 46 +12+48=106g/mol
m (Na2CO3) = 6 mol * 106g/mol = 636g
Alte întrebări interesante