Chimie, întrebare adresată de ToxicCookieXDD, 9 ani în urmă

Calculati masa hidroxidului de sodiu care reactioneaza cu 98 g de acid sulfuric . Cata apa si sare se formeaza ?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Ortansa
0
    xg         98g
2NaOH+H2SO4=Na2SO4+2H2O
    80          98
Masa NaOH=2×(23+16+1)=80g/moli
Masa H2SO4=2×1+32+4×16=98g/moli
x=98×80\98 x=80g hidroxid de sodiu

ToxicCookieXDD: Cata apa si cata sare se formeaza ?
Alte întrebări interesante