Chimie, întrebare adresată de sbesleaga86, 9 ani în urmă

Calculati masa moleculara a oxidului de cupru

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de roberteladrianpb6zy7
2

CuO = oxid de cupru

A(Cu) = 64 , A(O) = 16

M = 1x64 + 1x16 = 80 g/mol

Răspuns de Sebyca719
1

Masa moleculara este 16+ 64= 80 oxid cupric

Alte întrebări interesante