calculati masa pentru 49,2 litri N2 la temperatura de 127°C și presiunea de 2 atmosfere .
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
9
pV=nRT=>n=(pV)/RT
n=m/M=>m=n*M=[(pV)/RT]*M
M=14×2=28 g/mol
T=t+273= 127+273= 400K
m=[(2*49,2)/0,082*400]*28=84 grame N2
n=m/M=>m=n*M=[(pV)/RT]*M
M=14×2=28 g/mol
T=t+273= 127+273= 400K
m=[(2*49,2)/0,082*400]*28=84 grame N2
totuleok23:
mai am o problema la chimie ...daca vrei poti sa te uiți.Multumesc pentru ajutorul oferit!
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă