Fizică, întrebare adresată de Ion1223344, 9 ani în urmă

Calculați masa unei bare de plumb care are densitatea de 8.100Kg/m cubi și volumul 20 dm cubi.Vă rog rapid!!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de legislatie
2

Răspuns:  162 kg

densitatea = masa / volum

rezulta ca masa = densitate x volum

densitate  = 8100 kg / m³   ( in realitate, plumbul are 11 300 kg/m³, acesta este alt material sau are goluri in interior)

volum = 20 dm³ = 0,02 m³  ( 1 m³ = 1000 dm³, deci  1 dm³ = 0,001 m³, 20 dm³ = 20 x 0,001 = 0,02 m³ )

masa  = 8100 kg / m³ x 0,02 m³ = 162 kg

Alte întrebări interesante