Calculați masele molare ale următoarelor substanțe:
-carbon acid de sodiu NaHCO2
-acid fosforic H3PO4
-acid fosforos H3PO3
-vitrol H2SO4
-carbon de calciu CaCo4
-acid acetic CH3COOH
-carbonat de sodiu Na2Co3
-acid azotos HNo2
-sulfură de fier 2FeS
Vă rog frumos!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
-carbon acid de sodiu NaHCO3 si NU NaHCO2
M= 23+1+12+3x16 = 69 g/mol
-acid fosforic H3PO4
M= 3x1+31+4x16 = 98 g/mol
-acid fosforos H3PO3
M= 3x1+31+3x16 = 82 g/mol
-vitriol H2SO4
M= 2x1+32+4x16 = 98 g/mol
-carbon de calciu CaCo4
-acid acetic CH3COOH
M= 12+3x1+12+16x2+1 = 60 g/mol
-carbonat de sodiu Na2CO3
M= 2x23+12+3x16 = 106 g/mol
-acid azotos HNO2
M= 1+14+2x16 = 47 g/mol
-sulfură de fier (II) FeS
M= 56+32 = 88 g/mol
simaandreea268:
Multumesc,mult!
Alte întrebări interesante
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă