Calculati nr de molecule si atomi ce se contin 24g H3PO4?va rog mult ajutati-ma.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
MH3PO4=3+16*4+31=98g/mol
n=m/M rezulta n=0,24 moli
Facem cu formula lui Avogadro care zice ca la 1 mol de substanta intra 6,023*10 la puterea 23 ioni/atomi/molecule
Daca la 1 mol .....6,023*10 la puterea 23 molecule
0,24moli......x molecule
rezulta x=1,44*10 la puterea 23 molecule
Daca la 1 mol ....8*6,023*10 la puterea23 atomi (am pus 8*6,023 pentru ca sunt 8 atomi: 3 de hidrogen,unul de fosfor si 4 de oxigen )
0,24moli....y
rezulta y=11,56*10 la puterea 23 atomi
n=m/M rezulta n=0,24 moli
Facem cu formula lui Avogadro care zice ca la 1 mol de substanta intra 6,023*10 la puterea 23 ioni/atomi/molecule
Daca la 1 mol .....6,023*10 la puterea 23 molecule
0,24moli......x molecule
rezulta x=1,44*10 la puterea 23 molecule
Daca la 1 mol ....8*6,023*10 la puterea23 atomi (am pus 8*6,023 pentru ca sunt 8 atomi: 3 de hidrogen,unul de fosfor si 4 de oxigen )
0,24moli....y
rezulta y=11,56*10 la puterea 23 atomi
Sebastian772001:
Multumesc mult!
Alte întrebări interesante
Informatică,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă