Calculati numarul de moli de sulfat de sodiu care se gasesc in 380g de compus
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
Explicație:
380g Na2 SO4
nr. moli
n = m : M
M= 2.23 + 32 + 4.16= 142------>142g/moli
n= 380g : 142g/moli = 2,67moli Na2SO4
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă