Chimie, întrebare adresată de papadia1, 9 ani în urmă

Calculati ph-ul urmatoarelor solutii apoase: a) HCN 0,001M si Ka=10 la-9; b) KOH 0,005M. Ce culoare va avea indicatorul fenoftaleina in aceste solutii?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de puia68
3
pH=-lg(H ⁺)
-CALCULEZ conc .molara a ionului de hidrogen din acidul slab HCN
(H⁺) = √  Ka= √10x10⁻¹⁰= 2,23x10⁻⁵ mol/l
pH= 5-lg2,23----, . > rezulta un mediu acid ,pH<7

KOH este o baza tare , de aceea, (OH⁻) =(KOH)=5x10⁻3mol/l
(H⁺)x(OH⁻)=10⁻¹⁴---> (H⁺)= 10⁻¹⁴/ 5X10⁻³= 2X10⁻¹²mol/l
pH= 12-lg2---> mediu bazic, pH>7
Alte întrebări interesante