Calculati viteza stiind ca h=20 m si g=10N/kg
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Se da:
h=20m
g=10N/kg
v=?m/s
Formule:
[tex]Ep=Ec\\ m*g*h= \frac{m*v^{2}}{2} \\ g*h= \frac{ v^{2} }{2}\\ 2*g*h=v^{2}\\ v= \sqrt{2*g*h} \\ Calcule:\\ v= \sqrt{2*20*10} =20 \frac{m}{s} [/tex]
h=20m
g=10N/kg
v=?m/s
Formule:
[tex]Ep=Ec\\ m*g*h= \frac{m*v^{2}}{2} \\ g*h= \frac{ v^{2} }{2}\\ 2*g*h=v^{2}\\ v= \sqrt{2*g*h} \\ Calcule:\\ v= \sqrt{2*20*10} =20 \frac{m}{s} [/tex]
stefania975:
Multumesc mult
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă