Chimie, întrebare adresată de covatariugeorgp0wr1t, 9 ani în urmă

Calculați volumul (mL) de soluție HCl de concentrație procentuală masica 30% cu densitatea 1,152 g/mL , necesar pentru a prepara 1 litru soluție de HCl cu ph=2.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de bunicaluiandrei
4
solutia initiala :    msi ;   ci = 30%   md = 0,3msi      nHCl = 0,3msi/36,5   

solutia finala :  Vsf = 1 l = 1000 ml   [HCl] = [H⁺] = 10⁻² mol/l   nHCl = 0,01 moli 

0,3msi/36,5 = 0,01    msi = 0,365/0,3 g 
Vsi = 0,365/(0,3·1,152) = 1,056 ml 
Alte întrebări interesante