Chimie, întrebare adresată de mate77yyyyyyyy, 8 ani în urmă

Calculatii masa zararului(C12H22O11) ce se contine in 0,5 mol de zahar.
Rapidddddddddddddddddd

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mihaiimbrisca
0

Răspuns:

MC=12×12+1×22+16×11=342g/mol

n=m/M

m=n×M=0,5×342=171g C12H22O11

Alte întrebări interesante